Cukrovka typu 2 a erektilná dysfunkcia je tu spojitosť?

Stáva sa to bežne?

Muži trpiaci cukrovkou sú dva až trikrát náchylnejší k erektilnej dysfunkcii.

Asi polovica mužov s diagnostikovanou cukrovkou typu 2 sa stretáva s erektilnou dysfunkciou do 10 rokov od tejto diagnózy.

Prijatie zdravšieho životného štýlu môže obmedziť riziká.

Hoci cukrovka a erektilná dysfunkcia sú dva odlišné zdravotné stavy, väčšinou idú spolu ruka v ruke. Erektilná dysfunkcia je definovaná ako ťažkosť s dosiahnutím a udržaním si erekcie. Muži s cukrovkou sú dva až trikrát náchylnejší k erektilnej dysfunkcii. Keď muž dosiahne vek 45 rokov a vyvinie sa u neho erektilná dysfunkcia, je tiež možné, že trpí cukrovkou typu 2.

Cukrovka sa vyskytuje vtedy, keď máte vo svojom krvnom obehu príliš veľa cukru. Existujú dva hlavné typy cukrovky: cukrovka typu 1, ktorá postihuje asi 10 percent všetkých cukrovkárov, a cukrovka typu 2, na ktorú pripadá zvyšných 90 percent. Cukrovka typu 2 je často výsledkom obezity a fyzickej nečinnosti. Približne 30 miliónov Američanov má cukrovku a asi polovica z nich sú muži.

Odhaduje sa, že asi10 percent mužov medzi 40 a 70 rokov majú ťažkú formu erektilnej dysfunkcie a ďalších 25 percent stredne závažnú. Erektilná dysfunkcia sa stáva bežnejšou s pribúdajúcim vekom, avšak nie je to nevyhnutná časť starnutia. U mnohých mužov sú to práve zdravotné stavy, ako je cukrovka, ktoré vedú k erektilnej dysfunkcii.

Čo hovorí výskum

Zdravotné stredisko Bostonskej univerzity hlási, že asi polovica mužov, ktorým je diagnostikovaná cukrovka typu 2, sa stretáva s erektilnou dysfunkciou od 5 do 10 rokov od získania tejto diagnózy. Ak títo muži prežili i srdcový infarkt, riziko impotencie je tu ešte väčšie.

Avšak výsledky štúdie z roku 2012 naznačujú, že ak máte cukrovku, ale osvojíte si zdravší životný štýl, môžu sa u vás zmierniť príznaky cukrovky a zlepšiť aj sexuálne zdravie. Medzi tieto zmeny patrí jedenie vyváženej stravy a pravidelné cvičenie.

Čo spôsobuje erektilnú dysfunkciu u mužov s cukrovkou?

Spojenie cukrovky a erektilnej dysfunkcie úzko súvisí s krvným obehom a nervovým systémom. Slabo regulované hladiny cukru môžu poškodiť malé krvné cievy a nervy. Poškodenie nervov, ktoré kontrolujú sexuálnu stimuláciu a reakciu môžu brániť schopnosti muža dosiahnuť pevnú erekciu a mať sexuálny styk. Oslabený krvný obeh môže kvôli poškodeným krvným cievam tiež prispieť k erektilnej dysfunkcii.

Rizikové faktory erektilnej dysfunkcie

Existuje niekoľko rizikových faktorov, ktoré môžu zvýšiť riziko sprevádzajúce cukrovku, vrátane erektilnej dysfunkcie. Medzi tieto patria:

  • slabá regulácia cukri v krvi
  • stres
  • úzkosť
  • depresia
  • slabá strava
  • málo aktivity
  • obezita
  • fajčenie
  • konzumácia nadmerného množstva alkoholu
  • nekontrolovaná hypertenzia
  • abnormálny profil lipidov v krvi
  • užívanie liekov, ktoré označujú erektilnú dysfunkciu ako vedľajší účinok

Diagnostikovanie erektilnej dysfunkcie

Ak ste spozorovali zmenu vo frekvenciu alebo dĺžke erekcie, povedzte to svojmu lekárovi alebo urológovi. Nie je ľahké zdôveriť sa s týmto problémom, ale ak to budete skrývať, nedostane sa vám pomoci, ktorú potrebujete.

Váš lekár môže diagnostikovať erektilnú dysfunkciu buď z vašej anamnézy, ale pozorovaním vašich príznakov. Je pravdepodobné, že vykoná i fyzickú skúšku na odhalenie prípadných nervových problémov  v penise alebo semenníkoch. Krvná a močová skúška môže zase pomôcť diagnostikovať problémy, ako je cukrovka či nízky testosterón.

Lekár vám môže predpísať určité lieky alebo vád odporučiť na zdravotného špecialistu, ktorý sa zaoberá sexuálnymi problémami na erektilnú dysfunkciu existuje niekoľko liečebných možností. Váš lekár vám môže pomôcť určiť tú najlepšiu pre vás.

Ak nemáte príznaky erektilnej dysfunkcie, ale máte diagnostikovanú cukrovku alebo srdcové ochorenie, mali by ste prediskutovať s vašim lekárom, aké sú ďalšie možné diagnózy v budúcnosti. Môže vám pomôcť určiť, aké potrebné kroky je nutné vykonať už teraz.

Liečba erektilnej dysfunkcie

Ak vám bola diagnostikovaná erektilná dysfunkcia, váš lekár vám pravdepodobne predpíše perorálne lieky, ako sú sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis) alebovardenafil (Levitra). Tieto lieky na predpis pomáhajú penis prekrviť a sú veľmi dobre tolerované u väčšiny mužov.

Tieto lieky nie sú problematické, ani keď trpíte cukrovkou. Nijako totiž nereagujú s liekmi na cukrovku, ako sú Glucophage (metformin) aleboinsulin.

Hoci existujú aj iné pomôcky pri erektilnej dysfunkcii, ako sú penilné implantáty či pumpička na penis, pravdepodobne budete chcieť siahnuť najprv po perorálnych liekoch. Tieto alternatívne pomôcky nie sú až tak účinné a môžu spôsobiť ďalší rad komplikácií.

Prehľad

Cukrovka je chronický zdravotný stav, ktorý budete mať po celý život, či už hovoríme o type 1 alebo 2. Oba tieto typy však môžete dobre kontrolovať pomocou liekov, správnej stravy a cvičenia.

Hoci sa erektilná dysfunkcia môže stať trvalým stavom, zvyčajne to nie je prípad mužov, ktorí sa stretávajú s erektilnou dysfunkciou len občasne. Ak aj máte cukrovku, stále budete schopní prekonať erektilnú dysfunkciu vďaka životnému štýlu, medzi ktorý patrí dobrý spánok, odbúranie stresu a zahodenie cigariet. Lieky na erektilnú dysfunkciu sú zvyčajne dobre znášané a môžu byť užívané po mnoho rokov na prekonanie príznakov erektilnej dysfunkcie.

Ako predchádzať erektilnej dysfunkcii

Existuje niekoľko zmien životného štýlu, ktoré vám pomôžu nielen zvládať cukrovku, ale aj znížiť riziko erektilnej dysfunkcie. Môžete napríklad:

Kontrolovať hladinu cukru v krvi pomocou stravy. Konzumácia stravy vhodnej pri cukrovke vám pomôže lepšie kontrolovať hladinu cukru v krvi a znížiť množstvo poškodených ciev a nervov. Správna strava zameraná na udržanie hladiny cukru v krvi pod kontrolou môže tiež zlepšiť vašu energetickú hladinu a náladu, čo môže pomôcť znížiť riziko erektilnej dysfunkcie. Môžete tiež osloviť dietára, ktorý je tiež certifikovaným odborníkom na cukrovku a ten vám pomôže nastaviť váš štýl stravovania.

Obmedzte konzumácia alkoholu. Pitie viac ako dvoch drinkov denne môže poškodiť vaše krvné cievy a prispieť k erektilnej dysfunkcii. Ak ste dokonca len mierne pripití, i to môže spôsobiť komplikácie s dosiahnutím erekcie a zasahovať do sexuálnych funkcií.

Prestaňte fajčiť. Fajčenie zužuje krvné cievy a znižuje hladiny oxidu dusnatého v krvi. To obmedzuje prekrvenie penisu a zhoršuje erektilnú dysfunkciu.

Buďte aktívni. Ak pridáte cvičenie do svojej dennej rutiny, nielenže zlepšíte svoje hladiny cukru v tele, ale tiež sa vám zlepší krvný obeh, zníži stres a vyrovnávajú energetické hladiny. Všetko toto pomáha bojovať proti erektilnej dysfunkcii.

Doprajte si spánok. Únava je častým dôvodom sexuálnej dysfunkcie. Ak si zabezpečíte dostatočný spánok, znížite riziko erektilnej dysfunkcie.

Odbúrajte stres. Stres škodlivo vplýva na sexuálne vzrušenie a schopnosť dosiahnuť erekciu. Vyhraďte si čas na cvičenie, meditáciu a robenie vecí, ktoré vás bavia. Pomôže to nielen odbúrať stres, ale aj znížiť riziko erektilnej dysfunkcie. Ak sa u vás prejavujú príznaky, ako depresia a úzkosť, navštívte svojho lekára. Môže vás odkázať na odborníka, ktorý vám pomôže zvládať všetko, čo spôsobuje váš stres.

Prírodné látky. Predchádzaniu erektilnej dysfunkcii  napomáha prijímanie viacerých prírodných látok ako napr. maca alebo ashwaganda. Na trhu je viacero výživových doplnkov, ktoré tieto látky obsahujú, napr. Stoporex.