Plodnosť u žien: Čo všetko ju ovplyvňuje a ako ju vieme podporiť?

Voľakedy ženy rodili a mali deti približne okolo 20-tky. Dnes je doba celkom iná, ženy sa chcú najprv venovať kariére a až potom rodine. A práve to môže byť občas problematické, nakoľko plodnosť ženy a teda jej schopnosť vynosiť a porodiť zdravé dieťa s pribúdajúcimi rokmi klesá.

Samozrejme, rozhodnutie mať deti a kedy, je slobodnou voľbou každého z nás. No nie nadarmo sa hovorí o tikajúcich biologických hodinách – sú reálnou prekážkou v úsilí o potomstvo nielen u mužov, ale aj u žien. Takisto je fakt, že problém s otehotnením a plodnosťou sa čoraz viac dotýka aj mladších žien. Prečo je tomu tak a ako podporiť plodnosť u žien? Povieme si v nasledujúcich riadkoch.

Čo je plodnosť

Plodnosť je stav, kedy sú žena a muž počas nechráneného pohlavného styku schopní splodiť potomka (počas doby aspoň 1 rok). Pri oboch pohlaviach závisí plodnosť predovšetkým od funkčnosti pohlavnej sústavy, najmä od funkčnosti penisu a vajíčkovodov. Stav, kedy žena a muž nemôžu mať potomstvo, sa nazýva neplodnosť. Približne tretina párov, kde má žena viac ako 35 rokov, hlásia problémy s počatím, po ženinej 40-ke je to dokonca až polovica párov.

Plodnosť u žien

Schopnosť počas a porodiť potomka je u žien závislá od správnej funkcie pohlavných orgánov aj od toho, v akej celkovej zdravotnej kondícii žena je a ako je na tom psychicky. Rovnako, ako u mužov, aj u žien je dôležitá kvalita a početnosť vajíčok – a tieto dva faktory sa postupne s pribúdajúcim vekom znižujú. Plodnosť ženy po 40-ke a po 50-ke kde teda rapídne klesá, pretože je to prirodzený proces starnutia vaječníkov. Vek ženy je teda jeden z najvýznamnejších faktorov, ktoré ovplyvňujú plodnosť ženy.

Čo sa týka predpokladov, týkajúcich sa plodnosti žien, tu sú tie najdôležitejšie:

  • u ženy sú prítomné ovulačné cykly, čiže dozrievanie vajíčok prebieha v poriadku a je zabezpečená normálna funkcia žltého telieska,
  • cesta spermií je v žene dostatočne priechodná, je zabezpečený ľahký prechod hlienom krčku maternicu aj možnosť prechodu do vajíčkovodu,
  • je funkčný mechanizmus oplodnenia vajíčka a jeho prechod a výživa vajíčkovodom,
  • je zabezpečené správne uhniezdenie vajíčka k správne pripravenej maternici.

Ako to u žien funguje

Poďme si to rozobrať pekne od začiatku. Žena sa rodí s určitým množstvom vajíčok. V priebehu života jej už nové vajíčka nevznikajú. Pre zaujímavosť, najväčší počet vajíčok vo vaječníkoch ešte nenarodeného dievčatka sa nachádza približne v polovici tehotnosti, vtedy sa ich množstvo odhaduje na 6-7 miliónov. Potom vajíčka začínajú zanikať. Pri narodení má dievčatko vo vaječníkoch 1-2 milióny vajíčok. Keď dosiahne dievča vek prvej menštruácie, vajíčok je tam približne 300-500 tisíc a žena po menopauze ich má len niečo okolo tisíc. S pribúdajúcim vekom ženy klesá aj kvalita vajíčok – nemajú správnu genetickú výbavu. Pre vysvetlenie – vo vyššom veku dochádza u žien k poruchám zrenia vajíčok a čím je žena staršia, tým viac takýchto porušených vajíčok má (viac ako 90%). Štatisticky to znamená, že zdravá žena a zdravý muž môžu v 40-ke splodiť zdravé dieťa len raz za 10 menštruačných cyklov – všetky ostatné vajíčka nemajú šancu na narodenie zdravého dieťatka a buď sa neoplodnia vôbec alebo sa takého tehotenstvo končí spontánnym potratom, prípadne sa narodí dieťa s downovým syndrómom.

Čo všetko ovplyvňuje plodnosť žien

Okrem veku, ktorý je, ako sme už spomínali, najdôležitejším faktorom plodnosti u žien, bývajú častou príčinou neplodnosti aj sexuálne prenosné infekcie – najohrozenejšou skupinou sú dospievajúci a mladí dospelí, ktorí si až tak neuvedomujú dôsledky nechráneného pohlavného styku na „jednu noc.“

Ak však máte partnera dlhodobo a obaja sa pokúšate o bábätko, mali by ste sa vyhýbať veľkému množstvu kofeínu a alkoholu a to tak, že znížite príjem kávy na jednu šálku denne a alkohol skúste vynechať úplne, prípadne ho obmedzte na jeden až dva poháriky týždenne, aj to len na víno či pivo, tvrdý alkohol má v tomto prípade stopku.

Rovnako tak fajčenie celkovo neprospieva k zdravotnému stavu, ba dokonca zvyšuje riziko rakoviny a chorôb srdca a ciev. Nikotín tiež znižuje plodnosť u mužov, aj u žien. Ak je žena tuhá fajčiarka, môže jej táto neresť dokonca zvyšovať riziko potratu.

Rovnako tak aj obezita má negatívny vplyv na plodnosť ženy (tvorí až 6 % celkovej neplodnosti). Na druhej strane, ani príliš nízka telesná hmotnosť plodnosti neprospieva a predstavuje ďalších 6 %. Dbajte preto na vyváženú stravu, kvalitný spánok a menej stresu, nehovoriac o cvičení, ktoré podporuje aj menštruačný cyklus. Cvičte ale mierne, intenzívne športovanie má za následok zas nepravidelný cyklus, čo znamená nepravidelnú rovnováhu.

Veľa žien má zas narušenú štítnu žľazu, čo je tiež značnou prekážkou pri otehotnení.

Neplodnosť u žien a umelé oplodnenie

Podľa štatistík sa neplodnosť na Slovensku dotýka 15 až 20 percent párov. A nie je pravda, že za to môžu vo väčšine len ženy – obe pohlavia sú na tom totiž rovnako. Šance na otehotnenie sú dané hlavne geneticky, no ovplyvňujú ich faktory ako fajčenie, obezita, nezdravý životný štýl či pridružené ochorenia.

Aby sme vás však len neznepokojovali negatívnymi štatistikami, máme pre vás aj dobrú správu – až 90% párom dnes dokážu lekári pomôcť – vďaka riešeniu v podobe umelého oplodnenia – aj tu však treba upozorniť, že umelé oplodnenie nie je pre všetky vekové kategórie. Vo vyššom veku ženy sú síce šance na otehotnenie pri umelom oplodnení vyššie, ako pri prirodzenej snahe, ani zďaleka však nedosahujú takú úspešnosť umelého oplodnenia ako u mladších žien. Navyše je u žien vo vyššom veku zvýšené riziko spontánneho potratu.

Jedným z riešením pri ceste za potomkom je aj darcovský program alebo zamrazenie vajíčok. Čo to znamená? Uveďme si príklad. Plodnosť ženy, ako sme už spomínali, je vekovo ohraničená a ideálnym vekom na otehotnenie je vek do 30 rokov. Ak nie je možné mať dieťa do 30-ky, riešením je napríklad zamrazenie vajíčok v mladom veku (optimálne do tridsiatky). Staršie ženy túžiace po bábätku by mali reálne uvažovať nad darcovským programom, kde je šanca na narodenie zdravého dieťaťa vyššia.

Ako žena zistí, že je neplodná

Nedarí sa vám otehotnieť po roku či dvoch od toho, ako sa s partnerom pokúšate o dieťatko? Nemusíte sa hneď stresovať, no je dobré, ak sa zveríte do rúk lekára, ktorý vyšetrí vás aj vášho partnera a nastaví možnosti liečby. Vyšetriť sa môže dať iba žena, u muža môžete uvažovať v prípade, ak boli vaše doterajšie pokusy neúspešné alebo vyšetrenie preukázalo, že problém nie je vo vás. O ženskej neplodnosti hovoríme vtedy, keď ju na základe vyšetrení potvrdí lekár. Bez testov nemôžeme ani o mužovi len tak vyhlásiť, že je neplodný.

Prevencia z prírody: vitamíny a potraviny, ktoré podporia plodnosť ženy

Ak ste už počuli o kyseline listovej a jej priaznivých účinkoch na ženskú plodnosť, je to tak. Nájdete ju v špargli, brokolici, karfiole, špenáte či šošovici, no existujú aj výživové doplnky, ktoré kyselinu listovú obsahujú. Omega-3-mastné kyseliny do tela prijmete v potravinách ako losos, sardinky, makrely, vlašské orechy či chia semienka.

Podporiť všetky tieto režimové opatrenia a zdravú výživu môžete aj s pomocou výživových doplnkov pre ženy. Obľúbenou značkou je Stoporex® WOMEN.

Ide o tablety, ktoré majú 100% prírodné zloženie, kúpite ich diskrétne, bez lekárskeho predpisu a nemusíte sa pri ich užívaní (možno užívať krátkodobo aj dlhodobo) báť žiadnych neželaných vedľajších účinkov. Stoporex sú doplnky výživy nielen pre ženy, ktoré chcú mať kvalitný a zdravý sexuálny život. Ich účinky sú rovnako tak priaznivé aj na príznaky menštruácie, PMS či pri menopauze a pozitívne tak môžu vplývať i na ženskú plodnosť. Môžete ich užívať aj krátkodobo, no pre lepšie účinky sa odporúča užívať ich dlhodobejšie (dlhšie ako 3 mesiace).